12 komentářů to “Brdská pravda ?!”

 1. Vašek napsal:

  Ahoj.Pěkné stránky a zajímavé čtení.Právě dnes je ministr Stropnický u nás v Brdech a beseduje se starosty obcí a měst,tak uvidíme co nového ze zasedání vzejde.Já osobně jsem pro zachování vojenského újezdu,protože jeho zrušení bude pravděpodobně znamenat konec brdské přírody.CHKO podle mého názoru v ničem zásadně nepomůže.Zákony se v ČR příroda ochránit nedá,jak můžeme vidět například na Šumavě.

  • Turista napsal:

   Vy,co neustále bráníte bývalý vojenský prostor před otevřením pro cyklisty i pěší turisty,zamysleli jste se někdy co se v tomto prostoru po celá desetiletí dělo za zvěrstva na čisté přírodě,kterou okupovala armáda?Škody které by nyní podle vás vznikly se nedají srovnávat s tím co bylo .A co nynější drancování lesů,které tam probíhá pod dohledem armády a Voj. lesů,proto se zůčastnění na tomto ničení bojí tento prostor otevřít,aby veřejnost nic neviděla a nebylo co řešit!!

   • Petr napsal:

    Nemusím se nad ničím zamýšlet, do Brd jezdím docela často cca dvě desítky let a nikdy jsem si žádného zvěrstva, co by dokázalo trumfnout průměrného turistu nevšiml. Ano těží se zde dřevo, je to taky hospodářský les. Rozhodně se zde netěží stylem „Šumava“ – vykácet celej svah a pak se divit, že mi vítr zbytek lesa vyláme. V Brdech se nebojím napít z potoka, protože vím, že se mi nic nestane a věděj to i raci co v něm žijou. Armáda zde s přírodou žije ve zvláštní symbióze. Přesto že jí občas zasypou dělostřeleckými granáty, je tato vrchovina prakticky člověkem nedotčená. Nedokážu si jí představit po nájezdu vypatleného turisty s PET lahvemi a obaly od tatranek. Nebo developera s projekty na super úžasný pensiony. Takže jestli chcete do lesa, jeďte si na Šumavu, my vás tady nechceme – děkujeme za pochopení!

    • pavel napsal:

     Pane Petře, buď jste hodně nepozorný, nebo nemluvíte pravdu. Armáda sice s přírodou opravdu žije ve zvláštní symbióze, ale nikoli Vojenské lesy a statky. A tam je právě pes zakopán. A dokud tu nebude aspoň CHKO, které tomu podniku bude mluvit do LHP, jež si sestavuje, bude to jen horší. Pokud tedy Vám takový způsob vyhovuje – jezděte si na Hradiště, Libavou, do Boletic nebo Dědic. My Vás tady nechceme – děkujeme za pochopení.

   • Ferenz Futurista, brdská skupina Reaktor napsal:

    Podle drtivé většiny biologů je brdská příroda jedním z nejunikátnějších izotopů vůbec, především právě působením armády. Říkáte nesmysly k tématu, jemuž zřejmě vůbec nerozumíte.

    • pavel napsal:

     Přesvědčil jste mne.Pokud to o těch izotopech říká 9 z 10 biologů, pak na tom určitě něco bude a ten Blendamed si koupím.

 2. Richard napsal:

  Celé území by mělo zůstat armádě. Když vidím, co se děje v našem Bananistánu kolem černých staveb, které jsou následně bez problému legalizovány, je zachování újezdu jistota pro přírodu. CHKO Brdy neochrání. Nevěříte? Tak čtěte:
  http://zpravy.idnes.cz/monstrozni-domy-na-sumave-dca-/domaci.aspx?c=A120825_1820736_domaci_cen

 3. Zdeněk Pošva Poděbrady napsal:

  Po maturitě na VVŠ ve Vysokém Mýtě jsem nastoupil v r.1954
  ještě na umístěnku jako vodohospodář k Voj.staveb.správě Praha-
  kraj,která měla sídlo v Praze Španělské ul.č.16.V této době se
  v Brdech budovali LVT pro výcvik vojínů základ.dvouleté služby.
  Těchto táborů bylo několik (Felbabka,Velcí I,II,IIIatd.)většinou
  to bylo sparťanské ubytování pod stany a jinak stavby jako kuchyně a j.byly zděné. Po nástupu vojenské presenční služby
  jsem byl zařazen k 32.dělostřel.brigádě do Kostelce n.Orlicí
  a zařazen do poddůstoj.školy se sídlem v Rychnově n.Kněžnou.
  Pro výcvik jsem se nakonec ocitl na FELBABCE kde jsme pod
  stanem žili od jara do podzimu.Bylo to někdy dosti krušné a jediné
  povyražení jsme měli nácvik na I.celostátní spartakiádu a také
  výpomoc na žních ve východ.Čechách v Miletíně u Hořic.
  Můj názor na celou problematiku týkající se zachování VVP,nebo
  jejich omezení nebo zručení je asi takový,že bychom měli se řídit
  zdravým selským rozumem a nikoli jen „EKONOMIKOU -tržního
  hospodářství“ viz naše zkomírající zemědělství a pokud možno
  do budoucna omezit vyzbrojování lidstva a řešit sporné otázky
  mírovou cestou tak jako za vlády našeho husitského krále Jiříka
  POděbradského,jehož mírová ujednání slaví letos 550 let !!!

 4. napsal:

  Věřte,nevěřte…..
  jakmile vznikne CHKO, a to vznikne 1.12016, dál bude VLS obhospodařovat území lesů a těžit se bude dál jak se těžilo dosud, harvestory se budou vesele prokousávat zbytky stojáků lesa který mizí doslova před očima.
  Navíc zpřístupněním voj.prostoru se do lesa navalí x-krát tolik rádoby ochránců přírody(musí přece chránit CHKO),kteří udělají víc škody než užitku(budou 3x denně lézt orlům a čápům do hnízd než je zradí a vyženou) a o houbařích a kolařích od kterých létá plechovka za pet-kou ani nemluvím. Bordel kolem cest se fakt nedá přehlédnout,navíc už teď se jezdí tam,kde žádná cyklostezka není.
  Další věc je zvýšení automobilového provozu,páč přes prostor je to nejlepší zkratka, sice horší cesta,ale franta to přece říkal….
  A že stavět nebude??? Bude….
  Ona se za pár let,možná i dřív nějaká vyjímka najde, loni se přestavěla chata na padrťi a už se mluví o její zvětšení. Ano chov ryb se zruší,páč se v CHKO nesmí ryba překrmovat,aby nebyla týraná tak se udělá sportovní rybolov.
  Ještě postavíme chatky pro rybáře aby měly kde vegetovat.
  A co potom? Možná nějaký penzion a golfové hřiště……,ale dál už snad nemá cenu ani uvažovat, uvidíme co bude za pár let,ale……

  • pavel napsal:

   Zrovna před chvílí jsem na webu Brdy.org dopsal reakci na článek Romana Poustky, který taky shodou okolností zrovna v této době uveřejnil a také vyhrožuje golfovým hřištěm. 😀 Poradil jsem mu další téma – kosmodrom. Stejně reálný, jako to hřiště…
   Jasně – za turisty, houbaři a cyklisty lítají petky a plechovky (a navíc děsně smrdí).
   Za lesními dělníky se táhne libá vůně oleje a maziv do mašin z plechovek šetrně uložených na lesních pasekách, spolu s pneumatikami od traktorů a další techniky, citlivě zakomponovaných do přírody.
   Jdou tak příkladem vstříc obyvatelům blízkých osad, kteří se stejnou noblesou vytvářejí po lesích modernistická zátiší z kočárků, sporáků, praček, ledniček televizí a mikrovlnek, doplněných kvůli barevnosti a pestrosti střešními taškami, eternitem a obkadačkami. (Počítám, že jim VLS obratem vystavují doklad o ekologickém uložení a likvidaci odpadu).
   Jen ale malý doplněk: Ta CHKO totiž bude mluvit do lesních hospodářských plánů, které si zatim VLS sestavují tak, jak chtějí samy a které jim zatím rád posvětí Vojenský lesní úřad. Jasně, že se tam bude i dál kácet, ale ne už jako všude – a bude se to muset dělat o poznání šetrněji. Tak, aby se kondice těch lesů zlepšovala. Aby se první a druhé zóny postupně rozšiřovaly na úkor zóny třetí, aby se ty lesy postupně stále víc blížily přirozenému stavu a nikoli hospodářským „kulturám“, které tu tak důmyslně pomáhal vytvářet vynálezce Gangloff.

 5. Jan Pešta napsal:

  Dobrý večer, rád bych položil otázku všem milovníkům Brd a současně zastáncům vojenského újezdu. Byli jste tam někdy? A pokud ano, kdo vás tam pustil? Nebo jste tam snad byli ilegálně? Jakým právem? Myslíte si, že je to správné?
  Pokud jste skutečně poctivými příznivci ochrany brdské přírody, nemáte tam co dělat ani vy. Smířili byste se s tím, že v případě zachování vojenského újezdu už na jeho území (s výjimkou okrajových částí o víkendech) NIKDY nevkročíte?

  Takže: Já jsem pro přírodu otevřenou všem slušným lidem – trampům, skautům, cyklistům i běžkařům. A přes všechny výtky pro ChKO.

  • Anonym napsal:

   Kdo bude kontrolovat, že jde o slušné lidi? Úvaha dobrá, ale praxe bude jiná, je to vidět v Brdech už posledních pár let.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Podívejte se také na: