Odminování se prodraží

Card image cap

Odminování se prodraží

Armáda ČR se rozhodla v rámci svých úspor opustit VÚ Brdy. Jenže tohle rozhodnutí nepřinese ušetřené finance, ale naopak naše armáda (potažmo my všichni) nemalé finanční prostředky bude muset před odchodem vynaložit, na asanaci a to v řádech stamilionů!

To znamená, že zbavit se vojenského prostoru může být pro MO podstatně dražší záležitostí, než kdyby i nadále vojenský újezd vlastnila. Celé území totiž bude nutné vyčistit od nevybuchlé munice. V Brdech se cvičí 80 let a slouží zde vojskům několik různých dopadových ploch. Nejvíce dá pyrotechnikům zabrat zřejmě letecká střelnice na Jordánu, která má rozlohu 3200 ha a je stále velmi aktivně využívána.

Navíc armáda ani zdaleka netuší, kolik munice ukrývají zbylé lesy na území VÚ a proto chystá celkový pyrotechnický průzkum. To znamená celou oblast projít s detektory kovu a následně vyčistit zem do hloubky 20 cm. Ptáte se kolik taková "sranda" stojí? Střízlivé odhady se pohybují v rozmezí 100 až 200 tisíc korun za hektar půdy.Jen pro orientaci - když se dělal pyrotechnický průzkum pro americkou armádu v nejbližším okolí kóty Břízkovec, přišel na 6 miliónů korun. Nutno ale přiznat, že se prováděl do hloubky 6 metrů. To po naší armádě nikdo chtít nebude. Při celkové rozloze vojenského újezdu Brdy by tak konečný účet za vyčištění mohl představovat částku 600 milionů korun.Některé odhady přímo z ministerstva dokonce kalkulují se sumou 600 milionů až 1 miliarda korun.Armáda samozřejmě takový obnos sama dohromady nedá, a tak se chystá oslovit jak oba zainteresované kraje, tak i obce sousedící s újezdem. Problém ale není jen ve financování samotného vyčištění prostoru, ale taky v konečné celkové asanaci.

V minulosti totiž vojáci odminovávali vojenské prostory v Ralsku a v Milovicích a ty se do dnešní doby na 100% vyčistit nepodařilo.I v brdských lesích se totiž mimo dopadové plochy povaluje dost více či méně nebezpečného "sajrajtu". A dá se opravdu nalézt i v místech, kde by to nikdo nečekal. Definitivní opuštění VÚ Brdy armádou tak bude finančně i časově velice náročné. Zda-li je plánované zpřístupnění prostoru po roce 2015 reálné,  jěště zdaleka není jisté.

Komentáře


Dr. Milan Syruček dne 04.09.

Dobrý den,
jsem novinář a spisovatel a velice rád bych Vás osobně kontaktoval, mám určitý návrh.
Zdravím


Jiří Chládek, Doc.Dr.Ing. dne 05.01.

Vážení přátelé,
Již asi před rokem jsem do jednoho fóra napsal,že problematika pyrotechnických průzkumů (včetně jejich složitosti a finanční náročnosti) je zbytěčně démonizovaná. Možná, že to někomu i vyhovuje. V této fázi se domnívám, že je úplně zbytečné jitřit vášně, jestli cena bude 600 mil. nebo miliarda.
Nejprve by se měla zodpovědně zpracovat studie či analýza "Poučení z pokusu a asanaci bývalých VVP Ralsko a Mladá". Poté by se měly stanovit požadované parametry asanace a soupis prací nezbytných prorealizaci zakázky. Teprve poté je možné oceňovat jednotlivé položky a po konečném součtu dojít k ceně celkem. Osobně si myslím, že tak strašné to nebude a půjde to udělat mnohem, mnohem levněji než obávaná miliarda.
Pro info uvádím, že se svojí skupinou jsem pyrotechnicky prozkoumal a vyčistil cca 1500 ha všech možných a nemožných pozemků, stavebních parcel, včetně hloubkových průzkumů a práce ve vodě. Jirka


Vyhledávání
O webu
Jsme parta lidí, kteří mají rádi přírodu a kteří mají především rádi Brdy. Proto převážnou část našeho volného času trávíme touláním se po tomhle krásném kousku naší krajiny. Využít každou volnou chvilku a ponořit se do nádherné a zatím ještě poměrně zachovalé přírody, prodírat se houštinami podél potoků, objevovat zastrčená místa, spát v boudě, v seníku, v nějaké ruině po vojácích nebo jen tak pod stromem, je naší touhou, touhou která nikdy neutichá.
Více o vzniku webu Brding.up4.cz P1130820
Facebook