10 komentářů to “Loučení se zimou”

 1. Strejc napsal:

  zdar …. prošli jste si to hezky :-)) tam já mám nachozeno dosti … jen by mě zajímalo ta první pixla co je na obrázku … a nenašli jste náhodou za vlčí muj flek ? 😀

 2. lezec napsal:

  „Roman“ nám poslal komentář (původně zkopírovaný komentář R.P.na jiném webu,který se mimochodem rovněž podrobně věnuje Brdům) a poukazuje na to,že až příliš „medializujeme“ Brdy a že se ve svých článcích věnujeme i místům,která by měla zůstat před veřejností spíše utajena.Je to pochopitelně věc,která vyvolává a vyvolávat asi vždy bude rozporuplné reakce.Nabízí se tak téma k diskusi- Psát a nebo nepsat o Brdech podobné články? Za Vaše případné názory a komentáře předem děkuji.L.

  • pavel napsal:

   Domnívat se, že tím, když o tom tady nebudete psát vy, zůstanou ta „tajná“ místa tajná, by bylo naivní – a zdá se, že si to uvědomují i jiní romantici. Bohužel, na webu brdy.org vás za to dávají do klatby (no, já už jsem tam „proklet“delší čas – a taky žiju). Mimochodem, ti co by chtěli, aby se VVP nerušil, protože by to zabránilo jeho návštěvě, se tak trochu usvědčují z vlastního omylu. VVP stále existuje – a přesto je v něm lidí stále víc. Dokazuje to jediné – armáda už není tím, kdo je schopen VVP uhlídat. A o „ochraně“ přírody raději ani nemluvím.

 3. Pavel napsal:

  Já jen prosím,smažte příspěvek Romana.Je to můj synovec.Je ještě školou povinný.Sic,ne moc stár,je již částečným brdským toulavcem.Já jej na některá popisovaná místa vzal,neb je znám a on věřil,že jsou tajná,takže byl zklamán,když zjistil,že jsou vlastně „veřejně známá“Příspěvek,který zde vložil,skopíroval na jiném brdském webu…

 4. Keroška napsal:

  Zdravím,tady bude asi těžké něco vymyslet,aby se to líbilo všem.Já osobně(s přáteli) Brdy poznávám již asi 30 let.Prozkoumávání začalo za fungujícího socialismu.Bylo to opravdu mnohdy napínavé,téměř i nebezpečné,ale neskutečně dobrodružné a krásné.Prakticky celé dny,týdny nikde ani noha,maximálně V3S,ruský Zil,kolona aut….(úprk do lesa).Ale vyjít z lesa a uvidět na palouku stodolu na Boru,najít vrchol Koruny,Kamenné,prozkoumat Baštinu atd,atd.(o zvěři ani psát nebudu),bylo to opravdu neskutečně krásné,mít pocit,že tam,kde jdeme nevstoupila noha třeba 30,40 let.I když,samozřejmě jsme občas potkali „invidua“podobného ražení jako my a také lesáky,těžilo se i tenkrát i když mín-ručně.Nebyli navigace,mobily,difitální fotáky,ani horská kola a INTERNET.První oficiální zpřístupění přinesli asi Bahna a dobové rekonstrukce bitev z války na Jordánu.Pak již vše lehce začalo,kola,čtyřkolky,no dnes,z mého pohledu,tu anarchii známe.
  Pravda,je to opravdu trošku zvláštní pocit,vidět ty některá místa na fotkách s přesným popisem místopisu.Co bych já viděl,jako z části problematické,je,aby to někdo nezneužil,což se v dnešní době dá(co kde zůstalo,kde je zvěř,živočichové,zajímavé rostliny,hnízda ptáků).
  Prostě, dnes je jiná doba,jiné možnosti.Je právě internet,digitály,navigace atd. a,a někteří lidé,kteří nectí nic.Potkal jsem auta na Praze,na Kočce,teréní-soukromé,s blby :(,na Toku (o motorkách,čtyřkolkách psát ani nebudu….Vím, lidová armáda dělala paseku též,jenže ty prostě jezdili na stejná místa a odjeli.Dnes se jezdí kudykoli a kdokoli.No a na čtyřkolkách můžou jet,dle popisu až na vaše místa,bohužel.Jenže dnes je i celkem dost jiných(brdských) webů,všude je lecos,někde téměř všechno.Takže soudit,jestli tohle ještě ano nebo ne,ani není možné.“Neuděláš to ty,udělá to jiný“,je to tak,nedá se nic dělat.Co je správné,či možné,nemožné asi neposoudí nikdo.
  Brding.up4.cz je pěkný web,tot vše.
  Zajímavé,velmi zajímavé bude,co s Brdy nastane nyní.Bude-li třeba CHKO,pak bude zakázané chodit mimo oficiální stezky a pod.Jenže,což hůř,bude možná někde penzion.Možná někde in-line stezka.Lyžařský areál snad nikdo,nikdy nepovolí……Žádný „Bakala“nidy,nikde nepostaví nějakou „hrůzu“…..,zábavní park,zábavní,“turistické“,centrum(myslím komerční).
  Takže,co psát,či fotit,je v kontextu s tím,co by opravdu mohlo brzy Brdy ohrožovat,celkem bezpředmětné,neřkuli zbytečné,řešit.
  Mylím,že vás váš koníček baví a děláte ho pěkně,jen tak dál.

 5. Michal napsal:

  Na internetu už je fotek a různejch popisků z brd tolik,že to nemůže zase až tak uškodit.A takové ty názory o prozrazení ,,tajných“ míst je jen oddalování nevyhnutelného.Bohužel je to tak,já jako tramp jsem byl ze začátku taky proti vystavování fotek campů na netu,ale doba jde dál a nikdo tomu nezabrání.
  Když mám pracovní víkend,tak mě naopak takové stránky potěší.

 6. Pohádka napsal:

  Zavolal si jednoho dne Fabián k sobě své nejmilejší děti a zeptal se jich: „Řekněte mi, děti moje, co je pro vás „Láska k Brdům?“

  A oni mu odpovídali jeden po druhém:

  rp: vážně, zamyšleně: Láska k Brdům je něco, co můžeme analyzovat a zdokonalovat osvíceným rozumem. Je to pochopení a závazek plynoucí z poznání.

  Keroška: čtverácky: Láska k Brdům je jen další možnost, jak se dívat na svět okolo, lidi nevyjímaje.

  vlčáák : s rozzářenýma očima: Láska k Brdům je to nejkrásnější místo – tiché, klidné a laskavé. Všem o něm vyprávím jako o svém domově, jehož dveře jsou doširoka otevřeny.

  Tichošlápek: zamyšleně: Láska k Brdům není pro každého – je to niterné tajemství a mlčení zasvěcence … a příliš posvátná věc na rozkřikování po pavlačích.

  Námořník: hrdě: Láska k Brdům je založena především na tradici, povinnosti, věrnosti a odpovědnosti.

  Brdská krysa: oddaně: Láska k Brdům je cíl, pro který se stojí za to se obětovat, protože vás to naplní smyslem. I like CHKO Brdy!

  Pavel: akčně a odhodlaně: Láska k Brdům znamená něco pro ně udělat podle svého nejlepšího svědomí. Je to trvalá, uvědomělá péče a aktivita.

  politici zleva-zprava-uprostřed: nekompromisně: Lásku k Brdům je třeba povznést, povýšit a rozšířit: mocí, vlivem a úspěchem.

  lezec: nadšeně a objevitelsky: Láska k Brdům je sdílení toho, co milujeme. Je to umění vychutnat si krásu proudící v tomto okamžiku.

  Tomas, Michal, Tony : zaníceně: Láska k Brdům je dokonalé naplnění – nechat se jimi zcela pohltit a dát jim sám sebe.

  ****************
  … Možná, že Fabián nerozuměl všem dobře, a tak to třeba trošičku popletl, anebo dokonce na někoho zapomněl – můžete to, milí čtenáři, případně napravit .-).

  • pavel napsal:

   Docela zajímavá úvaha. Mně osobně zaujala a snad jsem se o sobě i něco dozvěděl z pramene, pravděpodobně nezaujatého.
   Nepokouším se tu Fabiánovi napovídat, myslím, že dobře zná své „Papenheimské“ a pokud se k nim tváří vlídně, budu to i já plně respektovat. Přesto by mne však zajímal Fabiánův názor na současné hospodářské aktivity v Brdech a přiznávám, že i na to, jak se mu zamlouvá porcování již dávno uhynulého posledního brdského medvěda. Osobně jsem z toho trochu (no řekněme, že) smutný, spíš bych ale použil výrazu „otrávený“. Nicméně Fabián ve své moudrosti a schopnosti vidět dál, než my, smrtelníci, třeba i vidí nějaké to světlo na konci tunelu. Je-li tomu tak, rád bych se o tom světle něco dozvěděl.

   • pohádka napsal:

    Co lidi s Brdy udělají, to s nimi prostě bude, i kdyby to třeba nebylo vždy jen dobře. Lidské dílo je vždy nedokonalé a plné omylů, a tak nebuďte z některých těch věcí smutný.
    Kolem budoucnosti Brd se bohužel nevede otevřená, poctivá diskuse mezi těmi, kteří sebe nazývají „brdomily“ – v situaci, kdy (skoro) nikdo nikomu již nevěří a (skoro) nikdo s nikým nevychází, nezbývá než být sám sobě světlem.
    Nechť je to co nejpoctivější mezi Vámi, (Vaší) Pravdou a Brdy a o výsledek se zas tak nestarejte…

 7. fronak napsal:

  Zase tak bych se zveřejňování míst nebál, nejsou s nějákým přesným popisem a my co Brdy aspon trochu známe si je najdem a myslím že široká veřejnost nikoliv, ani se po tom dle mého nepídí. Co je horší je jak tu již bylo řečeno, volové na čtyřkolkách dělající tankovku z kdes čeho a v zimně ničící stopy po celých brdech, ty mi vážně pijou krev! 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Podívejte se také na: