18 komentářů to “Za Brdy krásnější”

 1. Fydor napsal:

  Popravdě, já z toho takovou radost nemám. Když chci do „čistého“ lesa, zajedu si na Šumavu. Brdy jsou typické právě tím, že je tu spoustu takovýchto staveb a mě baví je prozkoumávat. Když jedu na kole, mám důvod se zastavit a podívat se co je uvnitř, co se tam změnilo a podobně. Když budou všude jenom stromy a tráva, nebude mě to asi tolik bavit. Třeba ze střechy pozorovací věže na Padrtích jsem se vždycky rád rozhlížel co je nového v krajině. Nebo, co by mě lákalo na Jordán, kdyby Benešák a ostatní kryty srovnali se zemí? Tyhle stavby mají svoje kouzlo a já je mám rád.

 2. Fronak napsal:

  Musím říct, že mě tyto vojenské objekty spíš dotváří Brdy jako celek. Budou mi chybět 🙂

  • lezec napsal:

   Souhlasím s tebou i s Fydorem.Vojenské stavby (některé) měly pochopitelně svoje kouzlo a s brdskou přírodou jsme si je už tak nějak automaticky spojovali.Dobře sloužily nejen vojákům,ale po jejich opuštění i všem milovníkům Středních Brd.Dalo se v nich přespat,pozorovat zvěř nebo pořídit zajímavé fotografie.Bohužel ne všichni uvažují stejně a tak většina těchto objektů postupně chátrá a stává se skladištěm všeho možného bordelu.Nelze opomenout ani samotný „technický“stav těchto staveb.Konkrétně v řídící věži na Padrti se začaly poslední dobou objevovat znatelné trhliny ve zdech a horní patro ochozu se už viditelně propadalo.Jde i o bezpečnost lidí, kteří se v prostoru pohybují,to chápu.Nicméně i mě se bude po těchto stavbách svým způsobem stýskat,byly součástí našeho toulání brdskou přírodou…

 3. Námořník napsal:

  Jo, jo, víme o tom, dobrá věc se podařila. Pěkné fotky! :o)

 4. Rudi napsal:

  pletu se nebo věž taky zmizela.. viz poslední foto?!

 5. Námořník napsal:

  „Čistý“ les na Šumavě? V sezóně a o víkendech se stovkami pestrobarevných cyklistů s tmavými brýlemi na očích ženoucími se po vyasfaltovaných „cyklostezkách“ od jedné občerstvovny ke druhé… K vojenské historii jistý vztah mám, ale děkuji, takovéhle Brdy fakt nechci!

  • Keroška napsal:

   Námořníku,přesně tak,bohužel,Šumavu vnímám podobně.Je bohužel neoddiskutovatelné,že se z těchto budov stali často smetiště,související s vpuštěním veřejnosti,bohužel i tací jsou někteří lidé.Ovšem,to,jak VÚ nyní Brdy přetváří mě velmi zaráží.A hlavmě,zmizí s budovami dolkady o umístění staveb?Nebo někde „náhodou zůstanou“a pak se na těch místech,pozemcích,legálně nepostaví něco nového,protože zůstanou zaevidované jako stavební..?.Šumava je příkladem,že to jde,bohužel….:(

   • Námořník napsal:

    „…protože zůstanou zaevidované jako stavební..?“
    A co místo debat a věčného dohadování, pokusit se dohlédnout na to, aby tomu tak nebylo? ;o)

    • lezec napsal:

     S tím asi bohužel „obyčejný“ občan nic nezmůže :-(.Nebo má někdo návrh jak ohlídat budoucí stavební uzávěru?

     • Námořník napsal:

      …S tím asi bohužel “obyčejný” občan nic nezmůže…
      Mám na to trochu jiný názor. I „obyčejný“ občan má šanci lecos ovlivnit.

     • Keroška napsal:

      Tak bohužel musím souhlasit s Lezcem.Prosím Námořníka,máte-li nějaký návrh,dejte mi(nám)prosím nějaký návod,jak nato?Děkuji.

     • Námořník napsal:

      Promiňte, ale nezdá se mi právě vhodné se na veřejném webu obsáhle rozepisovat o všem co podnikáme.

 6. brdská krysa napsal:

  Výjimečně dávám zapravdu Námořníkovi:
  „Kdo je tvůrcem dějin? – Prostý člověk“ 🙂
  Občan je suverén, pravý zaměstnavatel svých politiků, je vším…. ehm, doufám, že to nezní moc šíleně 🙂 ?
  Síla je v jednotě a spolupráci, což v případě Brd nějak ne a ne a ne se povést, bo první nemá rád druhého, druhý třetího a třetí prvního, osoby a obsazení možno lehce doplnit :-)… Na to Brdy doplatí, to je pro ně do budoucna skutečné nebezpečí! Společné aktivity brdomilů by měly v budoucích procesech (veřejné připomínkování návrhu CHKO, územní plány atd…) velkou váhu, větší než jednotlivě roztroušené a soupeřící aktivity. Ale prostě to momentálně není možné, myslím… Tak až bude hrozit nějaký opravdový průšvih, snad se to trochu změní…??

 7. homberg napsal:

  Tak ale na bunkry z 2.svetove zatim nikdo nema. Jsou tu uz 70 let a nevypada to, ze by je nekdo chtel vymazat z povrchu zemskeho.
  Jinak veze na Padrti je me fakt lito. Do te krajiny proste patrila…

 8. Karel (Zlín) napsal:

  Rád navštěvuji Vaše stránky jsou hodně dobré. Pro mě jsou tyto fotografie „velká nostalgie“, sloužil jsem na Kolvíně jako obsluha protitankové střelnice v letech 1985-87 takže řídící věž a strojovny posuvných terčů si pamatuji velmi dobře i v provozu ze střeleb naší nebo „rusáků“. Možná měl zůstat nějaký objekt zachovaný pro časy budoucí, jako připomínka toho co se zde dělo 60let, nejde to jen tak vymazat z historie Brd. Stalo by se to časem historickou atrakcí, ale asi by byl problém s údržbou. Vše nejlepší a hodně zdraví všem příznivcům Brd v roce 2013.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Podívejte se také na: