Střední Brdy - bývalá vojenská výcviková zařízení III.

Card image cap

Střední Brdy - bývalá vojenská výcviková zařízení III.

Kolvin.sever

Další část povídání o bývalých vojenských výcvikových zařízení ve Středních Brdech, bude věnována druhé z kolvínských střelnic a sice té severní, jenž se rozkládá na západním svahu kóty Palcíř ( 725 m n.m.)  .                                                                                                                                                                         

Díl 3. - Střelnice bojových vozidel KOLVÍN - SEVER

Jak už bylo řečeno v díle předešlém, PTS Kolvín tvoří tři relativně samostatné střelnice - Padrť, Kolvín - jih a Kolvín - sever. Střelnice bojových vozidel Kolvín - sever je z těchto tří vyjmenovaných nejmenší. Její maximální délka je 1500 metrů a maximální šířka 500 metrů. Byla určena ke střelbám protitankových, dělostřeleckých a protiletadlových útvarů a jednotek na pozemní pevné i pohyblivé cíle - z pojezdových drah a z odkrytých palebných postavení. Střelbu bylo možné provádět ve dne a při osvětlení cílových ploch nebo jen jednotlivých cílů i v noci.

Kolvin-1

Střelnice bojových vozidel Kolvín - sever nebyla během svého provozu nikdy elektrifikována. Měla čtyři pojezdové dráhy pro terče a terčový manévr na těchto drahách byl možný pouze při použití pojízdných navijáků P-V3S VLASEC. Součástí těchto navijáků byly čtyři cívky s ocelovými lany dlouhými celkem 3,5 km. Terče bylo možné vlekat na osmi drahách a pohyb terčů směroval vždy po svahu dolů, tedy směrem k palebným postavením. V horní části střelnice, poblíž jezírka v nadmořské výšce 680 m n.m., byly postaveny dvě dvojice montovaných věží ( takzvané "HAKI" věže). Mezi tyto věže se pomocí ocelových lan zavěšovaly cvičné terče, které sloužily k výcviku protiletadlových jednotek.

270612_278293315615266_1290946769_n

Součásti areálu střelnice - řídící stanoviště, seřadiště, 4 palebná postavení, 2 terčové věže, 8 pojezdových drah, hlavní imitační zařízení a nedaleký útvar obsluhy PTS. Maximální dostřel střelnice byl 1200 metrů. Na konci 90. let minulého století přestal být areál využíván a objekty kasáren obsluhy PTS byly zakonzervovány. V současné době jsou stále ještě pod ostrahou.

 

Jak probíhal výcvik jednotek na této střelnici zachycuje unikátní videonahrávka z roku 1997. Sami ale uvidíte, že téměř 20 let stará nahrávka dnes působí již trochu humorně... a výsledky střeleb raději ponechám bez komentáře. wink

 Autor fotografie - Areál kasáren Protitankové střelnice Kolvín 1987  " K "

Autor videonahrávky pan H. Tímto ještě jednou oběma děkuji.

 

 

Komentáře


Vyhledávání
O webu
Jsme parta lidí, kteří mají rádi přírodu a kteří mají především rádi Brdy. Proto převážnou část našeho volného času trávíme touláním se po tomhle krásném kousku naší krajiny. Využít každou volnou chvilku a ponořit se do nádherné a zatím ještě poměrně zachovalé přírody, prodírat se houštinami podél potoků, objevovat zastrčená místa, spát v boudě, v seníku, v nějaké ruině po vojácích nebo jen tak pod stromem, je naší touhou, touhou která nikdy neutichá.
Více o vzniku webu Brding.up4.cz P1130820
Facebook