Střední Brdy - bývalá vojenská výcviková zařízení IV.

Card image cap

Střední Brdy - bývalá vojenská výcviková zařízení IV.

kolvinjih

Díl 4. - Střelnice bojových vozidel KOLVÍN - JIH

Do rozlehlého komplexu střelnic na Kolvíně náležela rovněž Střelnice bojových vozidel Kolvín - jih.

Byla určena ke střelbám protitankových a dělostřeleckých útvarů a jednotek na pozemní cíle - a to z odkrytých palebných postavení na pevné a pohyblivé cíle ve dne, ale i v noci při osvětlení cílové plochy nebo jednotlivých cílů.

DSCF2228

Střelnice bojových vozidel Kolvín - jih měla terčový manévr imitace ovládaný centrálně z řídící věže, bylo zde však možné použít i pojízdné navijáky. Ovládání samotných terčů se provádělo z jednotlivých objektů na cílové ploše. Dráhy umožňovaly maximální dostřel 2500 metrů.

Střelnici tvořila řídící věž, 5 strojoven, dvě trafostanice, 4 pojezdové dráhy, odkrytá palebná postavení, 9 terčových drah, dílny, sklady, garáže, ubykace a parkoviště.

DSCF2227

Součástí areálu byla i pěchotní střelnice, která využívala část zařízení SBV - např. elektrické rozvody a byla ovládána z řídící věže. Sloužila k výcviku jednotlivců a jednotek všech druhů vojsk, včetně speciálních, ve střelbě z ručních a pěchotních zbraní ( pistole, revolver, malorážka, samopal, univerzální kulomet, odstřelovací puška, ruční protitankové zbraně ). Šířka střelnice byla 60 metrů a střelbu bylo možno provádět až na vzdálenost 400 metrů. K využití zde bylo až deset stanovišť pro střelbu z pistole na pevné cíle, deset stanovišť pro střelbu za samopalu na pevné cíle a pět stanovišť pro střelbu ze samopalu na mizivé cíle.

DSCF2207

Dnes již některé stavby v terénu neuvidíte, byly srovnány se zemí ( trafostanice, strojovny ), nalézt lze ještě terčová zařízení, komunikace a zpustlou pěchotní střelnici. Co naopak vidět lze, je opravená řídící věž a přilehlé budovy, které v současné době využívají pyrotechnici jako svojí základnu.

info : Vojenské újezdy Armády České republiky MO České republiky - AVIS 2006

 

 

Komentáře


Vyhledávání
O webu
Jsme parta lidí, kteří mají rádi přírodu a kteří mají především rádi Brdy. Proto převážnou část našeho volného času trávíme touláním se po tomhle krásném kousku naší krajiny. Využít každou volnou chvilku a ponořit se do nádherné a zatím ještě poměrně zachovalé přírody, prodírat se houštinami podél potoků, objevovat zastrčená místa, spát v boudě, v seníku, v nějaké ruině po vojácích nebo jen tak pod stromem, je naší touhou, touhou která nikdy neutichá.
Více o vzniku webu Brding.up4.cz P1130820
Facebook