Vzpomínky na minulost

Card image cap

Vzpomínky na minulost

IMG_0637

Před třemi roky spustila naše armáda program, který by se dal nazvat " Asanace Brd ". Počátkem roku 2012, současně s pyrotechnickou očistou, totiž MO ve spolupráci s VLS začalo s likvidací opuštěných a již nepotřebných vojenských ( ale i nevojenských ) staveb, ležících na území VVP.

Z oblasti vojenského újezdu tak postupně zmizelo mnoho objektů - dřevěná pozorovatelna na Beranu, stodola s jedením seníkem z bývalé hájovny v sedle Na Rovinách, řídící věž i veškeré zděné budovy ( garáže, strojovny, trafostanice, strážnice ) náležící bývalé střelnici Padrť - Zaběhlá. V květnu následujícího roku byla zbořena poslední památka na hájenku Tři Trubky, všem dobře známá cihlová stodola, stojící v těsné blízkosti hojně využívané panelové cesty přes Třítrubecký potok a o rok později přišly na řadu nejprve objekty muničního skladu V Dubech, nedaleké pěchotní střelnice 200 a pak strojovny a trafostanice na PTS Kolvín - jih. Začátkem letošního roku byla po požáru odstraněna vojenská pozorovatelna na vrchu Hejlák. Z oblasti Středních Brd tak postupně mizí převážná část těch staveb, které dlouhá desetiletí svou existencí dotvářely specifický vojensko - historický ráz této krajiny. Snímky zmizelých objektů si můžete prohlédnout na: fotogalerie - historie - ještě nedávno.

IMG_1637

Na svém místě už bohužel nenajdete ani silniční patník, na kterém byla umístěna deska s nápisem - ŽEN.PL.1.TEREZÍN -1930-. Byla to vzpomínka na jednotky terezínského ženijního pluku, které na konci 20. let minulého století pracovaly na nově vznikajícím výcvikovém prostoru. Vojsko bylo ubytováno na zámečku Tři Trubky a podílelo se na stavbě silnice a mostů v jeho okolí.

Tak jen doufám, že tento patník skončil v některém z okolních muzeí a že nezdobí nějakou soukromou zahradu sad.

Komentáře


Vyhledávání
O webu
Jsme parta lidí, kteří mají rádi přírodu a kteří mají především rádi Brdy. Proto převážnou část našeho volného času trávíme touláním se po tomhle krásném kousku naší krajiny. Využít každou volnou chvilku a ponořit se do nádherné a zatím ještě poměrně zachovalé přírody, prodírat se houštinami podél potoků, objevovat zastrčená místa, spát v boudě, v seníku, v nějaké ruině po vojácích nebo jen tak pod stromem, je naší touhou, touhou která nikdy neutichá.
Více o vzniku webu Brding.up4.cz P1130820
Facebook