Za Brdy krásnější

Card image cap

Za Brdy krásnější

Armády, tedy nejen ta česká, během svého dlouholetého působení ve VÚ Brdy vybudovaly na tamním území mnoho rozličných vojenských zařízení (VZ).Jedná se především o střelnice - tanková, protitanková, dělostřelecká, pěchotní, zkušební letecká, dopadové plochy, ubytovací objekty, muniční sklady a jiné.

Ke každému takovému zařízení bylo nutné samozřejmě dodatečně postavit ještě několik provozních budov. Někdy jich bylo více, někdy méně, někdy byly více nápadné, někdy téměř "neviditelné". Každý, kdo se v přírodě Středních Brd pohybuje a při svých toulkách je potkává, si na tyto stavby určitě udělal svůj  vlastní názor.

Pravdou je, že v posledních letech armáda výcvikové aktivity na VZ postupně ruší nebo alespoň silně utlumuje a s tím souvisí i problémy s využitím těchto staveb. Některé z nich byly sice zakonzervovány nebo jsou hlídány BS, ale většina jich byla ponechána svému osudu a tak rychle chátrají, jsou rozebírány sběrači kovů nebo slouží jako smetiště.

Proto armáda začala spolu s "podzemní" asanací i s očistou brdské krajiny a dlouhodobě nevyužívané stavby na opuštěných VZ tak začínají postupně mizet s povrchu brdského. Mezi prvními byly srovnány se zemí stavby horního muničního skladu a malé pěchotní střelnice u Strašic a veškeré provozní stavby protitankové střelnice na Padrti-

garáže, strojovny posuvných terčů, elektrorozvodny, řídící a velitelská věž a dokonce i polní WC :-).V nejbližší době by měla rovněž začít likvidace strojoven u Zaběhlé a muničního skladu v Jincích. Doufejme, že bude následovat i odstranění dalších chátrajících staveb a krajina Středních Brd tak bude zas o něco krásnější.

Komentáře


Karel (Zlín) dne 29.12.

Rád navštěvuji Vaše stránky jsou hodně dobré. Pro mě jsou tyto fotografie "velká nostalgie", sloužil jsem na Kolvíně jako obsluha protitankové střelnice v letech 1985-87 takže řídící věž a strojovny posuvných terčů si pamatuji velmi dobře i v provozu ze střeleb naší nebo "rusáků". Možná měl zůstat nějaký objekt zachovaný pro časy budoucí, jako připomínka toho co se zde dělo 60let, nejde to jen tak vymazat z historie Brd. Stalo by se to časem historickou atrakcí, ale asi by byl problém s údržbou. Vše nejlepší a hodně zdraví všem příznivcům Brd v roce 2013.


homberg dne 29.11.

Tak ale na bunkry z 2.svetove zatim nikdo nema. Jsou tu uz 70 let a nevypada to, ze by je nekdo chtel vymazat z povrchu zemskeho.
Jinak veze na Padrti je me fakt lito. Do te krajiny proste patrila...


Námořník dne 28.11.

Promiňte, ale nezdá se mi právě vhodné se na veřejném webu obsáhle rozepisovat o všem co podnikáme.


brdská krysa dne 28.11.

Výjimečně dávám zapravdu Námořníkovi:
"Kdo je tvůrcem dějin? - Prostý člověk" :-)
Občan je suverén, pravý zaměstnavatel svých politiků, je vším.... ehm, doufám, že to nezní moc šíleně :-) ?
Síla je v jednotě a spolupráci, což v případě Brd nějak ne a ne a ne se povést, bo první nemá rád druhého, druhý třetího a třetí prvního, osoby a obsazení možno lehce doplnit :-)... Na to Brdy doplatí, to je pro ně do budoucna skutečné nebezpečí! Společné aktivity brdomilů by měly v budoucích procesech (veřejné připomínkování návrhu CHKO, územní plány atd...) velkou váhu, větší než jednotlivě roztroušené a soupeřící aktivity. Ale prostě to momentálně není možné, myslím... Tak až bude hrozit nějaký opravdový průšvih, snad se to trochu změní...??


Keroška dne 28.11.

Tak bohužel musím souhlasit s Lezcem.Prosím Námořníka,máte-li nějaký návrh,dejte mi(nám)prosím nějaký návod,jak nato?Děkuji.


Námořník dne 28.11.

...S tím asi bohužel “obyčejný” občan nic nezmůže...
Mám na to trochu jiný názor. I "obyčejný" občan má šanci lecos ovlivnit.


lezec dne 28.11.

S tím asi bohužel "obyčejný" občan nic nezmůže :-(.Nebo má někdo návrh jak ohlídat budoucí stavební uzávěru?


Námořník dne 27.11.

"...protože zůstanou zaevidované jako stavební..?"
A co místo debat a věčného dohadování, pokusit se dohlédnout na to, aby tomu tak nebylo? ;o)


Keroška dne 27.11.

Námořníku,přesně tak,bohužel,Šumavu vnímám podobně.Je bohužel neoddiskutovatelné,že se z těchto budov stali často smetiště,související s vpuštěním veřejnosti,bohužel i tací jsou někteří lidé.Ovšem,to,jak VÚ nyní Brdy přetváří mě velmi zaráží.A hlavmě,zmizí s budovami dolkady o umístění staveb?Nebo někde "náhodou zůstanou"a pak se na těch místech,pozemcích,legálně nepostaví něco nového,protože zůstanou zaevidované jako stavební..?.Šumava je příkladem,že to jde,bohužel....:(


Hanz dne 27.11.

Poslední fotka vypadá, jako by tam věž nikdy nebyla... No nic, budeme už jen vzpomínat na zážitky viz. Noční přepadení na věži :-)


Námořník dne 27.11.

"Čistý" les na Šumavě? V sezóně a o víkendech se stovkami pestrobarevných cyklistů s tmavými brýlemi na očích ženoucími se po vyasfaltovaných "cyklostezkách" od jedné občerstvovny ke druhé... K vojenské historii jistý vztah mám, ale děkuji, takovéhle Brdy fakt nechci!


lezec dne 27.11.

jo,jo,Rudi,už tu bohužel nepřespíš :-(.


Rudi dne 26.11.

pletu se nebo věž taky zmizela.. viz poslední foto?!


lezec dne 26.11.

Dík ;-).


lezec dne 26.11.

Souhlasím s tebou i s Fydorem.Vojenské stavby (některé) měly pochopitelně svoje kouzlo a s brdskou přírodou jsme si je už tak nějak automaticky spojovali.Dobře sloužily nejen vojákům,ale po jejich opuštění i všem milovníkům Středních Brd.Dalo se v nich přespat,pozorovat zvěř nebo pořídit zajímavé fotografie.Bohužel ne všichni uvažují stejně a tak většina těchto objektů postupně chátrá a stává se skladištěm všeho možného bordelu.Nelze opomenout ani samotný "technický"stav těchto staveb.Konkrétně v řídící věži na Padrti se začaly poslední dobou objevovat znatelné trhliny ve zdech a horní patro ochozu se už viditelně propadalo.Jde i o bezpečnost lidí, kteří se v prostoru pohybují,to chápu.Nicméně i mě se bude po těchto stavbách svým způsobem stýskat,byly součástí našeho toulání brdskou přírodou...


Námořník dne 26.11.

Jo, jo, víme o tom, dobrá věc se podařila. Pěkné fotky! :o)


Fronak dne 26.11.

Musím říct, že mě tyto vojenské objekty spíš dotváří Brdy jako celek. Budou mi chybět :)


Fydor dne 26.11.

Popravdě, já z toho takovou radost nemám. Když chci do "čistého" lesa, zajedu si na Šumavu. Brdy jsou typické právě tím, že je tu spoustu takovýchto staveb a mě baví je prozkoumávat. Když jedu na kole, mám důvod se zastavit a podívat se co je uvnitř, co se tam změnilo a podobně. Když budou všude jenom stromy a tráva, nebude mě to asi tolik bavit. Třeba ze střechy pozorovací věže na Padrtích jsem se vždycky rád rozhlížel co je nového v krajině. Nebo, co by mě lákalo na Jordán, kdyby Benešák a ostatní kryty srovnali se zemí? Tyhle stavby mají svoje kouzlo a já je mám rád.


Vyhledávání
O webu
Jsme parta lidí, kteří mají rádi přírodu a kteří mají především rádi Brdy. Proto převážnou část našeho volného času trávíme touláním se po tomhle krásném kousku naší krajiny. Využít každou volnou chvilku a ponořit se do nádherné a zatím ještě poměrně zachovalé přírody, prodírat se houštinami podél potoků, objevovat zastrčená místa, spát v boudě, v seníku, v nějaké ruině po vojácích nebo jen tak pod stromem, je naší touhou, touhou která nikdy neutichá.
Více o vzniku webu Brding.up4.cz P1130820
Facebook