19 komentářů to “V Brdech ( Javor 51) vzniká nové muzeum atomu.”

 1. roubíček david napsal:

  zdravím,je to dobře,že se zachová kus historie pro další generace.roubíček

  • lezec napsal:

   S tím souhlasím.Škoda jen,že se jedná o zcela vyjímečný případ.Myslím,že i pro ostatní vojenské objekty by se našlo nějaké využití a mohly by sloužit ku prospěchu věci i nadále.Armáda však dlouhá léta ponechala tyto objekty bez povšimnutí a tak byly v havarijním stavu,proto se rozhodla většinu staveb raději zlikvidovat.Za „pět minut dvanáct“, či spíše „pět minut po dvanácté“ se rozhodla zachránit alespoň bunkr na Jordánu a vyhlásila ho v červenci 2012 za národní technickou památku.Jenže podle mého názoru už trochu pozdě.Vše,co se dalo ukrást se ukradlo a zbyly tam pouze holé betonové zdi.

  • pavel napsal:

   Muzeum ale nemá na růžích zrovna ustláno. Nyní čelí ataku ekologa vojenského újezdu, který trvá na tom, že objekt musí být stůj co stůj využit pouze v souladu s přijatým územním plánem, podle něhož se v něm a jeho okolí má cvičit „boj o osadu“. Uvažování některých lidí ještě v roce 2013 je skutečně pozoruhodné…

   • Petr napsal:

    Úředník může sledovat pohyb v daném území pomocí satelitních možností Galileo. Satelit GALILEO pomůže k lepšímu sledování osob. Ve Francouzské Guayaně byly vypuštěny na oběžnou dráhu první dvě družice navigačního systému Galileo. Evžen Tošenovský byl u toho.Galileo – projekt budoucnosti.Projekt představuje Evžen Tošenovský (ODS) http://www.youtube.com/watch?v=e4mCHTKnNgs

 2. Standa napsal:

  Ahoj, nevíte někdo jak to vypadá s otevřením toho 22. června?
  popřípadně dejte nějaký odkaz či adresu kde to zjistit…

 3. Marie Tučková napsal:

  Dobrýden, může miněkdeo říct,kdy skutečně bude muzeum otevřeno? Platí termín 22.6.2013? My se tam v sobotu chystáme!!!

  • Lezec napsal:

   Z neoficiálních zdrojů vím,že by se muzeum mělo otevírat až 17.srpna,ale za tohle datum neručím.Kontakt na zřizovatele je zde:Telefon:
   +420 374 699 259
   Email:
   info@ironcurtain.org ,tam se možná dozvíte víc.Zdraví L.

   • R.Bajnok napsal:

    Dnes 23.6. jsem tam jel i když jsem věděl,že nebude otevřeno.Jen jsem přijel k bráně,tak vylezla ostraha se psem,tak nechápu,jak to mohli vykrást.Podle ostrahy to bude otevřeno 21.8. na výročí okupace.

    • Lezec napsal:

     Ostraha v areálu pochopitelně je, ale střeží jen tu část, za kterou zodpovídá MNO – bývalá kasárna. Tu spodní, kde jsou oba skladovací objekty a kterou si pronajala Nadace, nikdo nehlídá nebo alespoň dřív nehlídal. Jelikož je tam samostatný vjezd a celý prostor je značně rozlehlý a nepřehledný, tak dostat se tam nepozorovaně se zřejmě někomu podařilo. Z toho střeženého areálu je to ke skladům opravdu poměrně daleko, cca. 5OO metrů.

 4. Hustý napsal:

  Agent STB č. 25872, krycí jméno Petr, otevírá v Brdech Muzeum železná opony? To je vážně hustý. Lidi, který udával, mu budou ještě platit. Kdo mu to umožnil? To naše slavná Armáda ČR pronajímá tajné bunkry estébákům? Není divu, když rozvědka poslouchá blbou slepici a sleduje jinou slepici. Takovou armádu nepotřebujeme, ať jí raději zruší!

 5. Zdeněk napsal:

  Dnes jsem se byl podívat na Javor 51 a pěkné to bylo jen to chce zachovat a více zpřístupnit veřejnosti jako muzeum minulosti komunismu!

 6. Vašek napsal:

  vašek vašák
  vasak.wz.cz
  vasek.vasak@seznam.cz
  90.176.218.205
  Vloženo 20.8.2013 (12:32)
  V Brdech jsem prožil osmnáct let života, takže mám k této lokalitě srdeční vztah. Bunkr v Míšově je ukázkou zvrácené imperiální rozpínavosti SSSR, který byl ochotný bránit sféry svého vlivu za každou cenu. To bylo ostatně pro tuto velmoc typické už za války, kdy cíle stavěla nad lidské životy (na rozdíl od Spojenců). Každopádně se přimlouvám za to, aby se tyto unikátní prostory, tak skvěle spravované Nadací Železná opona, staly Národní kulturní památkou, aby i budoucí generace viděly, jak to taky mohlo skončit.
  Všem současně doporučuju také návštěvu Muzea Železné opony v místech bývalé celnice v Rozvadově. Expozice je považována odborníky za vysoce profesionální a laiky za neuvěřitelně zajímavou.

  • Standa napsal:

   Ano, bohužel takovým smutným paradoxem je, že prezidentem Nadace Železná opona je bývalý agent STB… Člověk by si myslel, že něco takového ani snad není možné… Holt asi nejlepším hajným je bývalý pytlák… :-/

  • Lezec napsal:

   Tak to se jedná bohužel o veliký omyl.Prohlídky neorganizujeme my- Brding.up4.cz a nejsme zároveň ani oficiálními stránkami muzea Atomu,ale návštěvu je nutné objednat na webu Nadace Železná opona.Pan redaktor nám sice udělal značnou reklamu,ale na druhou stranu nám „zadělal“ na jistý problém.Každý den musím odpovídat na několik mailů a vysvětlovat toto nedorozumění.Kde došlo k chybě,nedokážu říct.Zdraví L.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Podívejte se také na: