8 komentářů to “Javor 51- Borovno (Míšov)”

 1. Jarda napsal:

  Je možné se dostat na další prohlídku do Javoru 51 ??
  Díky

 2. Jarda napsal:

  Tak to je velká škoda.Máš nějaké bližší info co je zamýšleno s tímhle vojenským prostorem??

 3. Václav Burle napsal:

  Jedním z důvodů, proč Američané chtěli postavit právě radar nedaleko je, že měli o tyto prostory velký zájem. Proč by je budovali, když tady byly k dispozici. A zadarmo…

 4. Jana napsal:

  Přeji krásný zasněžený den, moc děkuji za vaše stránky, které potěšily i mojí babičku. Zhruba od 60.let pracovala jako lesní dělnice v brdech. S ostatními vysázeli nemalou část lesa právě i ve vojenském hradišti. Ona sama říká, že několikrát byli svědky toho jak ruští vojáci vozili „nějaké“ rakety přes lesy na tuto základnu. Prý to byly docela krušné chvíle, měli fakt strach. Co to tenkrát doopravdy bylo o tom se můžeme asi jenom dohadovat.

 5. Josef Tůma napsal:

  jsem rád , že jsem se k tomuto videu dostal , totiž já tam na tom pracoval od samého začátku jako voják . Spalo se ned školou v Míšově ve stanech a tam byla pěkná zima až -35 a hezky mazat do práce, pak už to bylo lepší bydlelo se v papírákáchna stavbě , zrátka byla to vojna.

 6. Pavel napsal:

  To co uvádíte je 100% pravda, hlavice se zde skladovaly pro raketové brigády dislokované v Rokycanech a Jincích. Navenek tyto jednotky byly deklarovány jako dělestřelecké útvary ale jejich skutečný účel byl zcela jiný.
  Několik doplňujících informací – patrová administrativní budova hned u vstupu sloužili příslušníkům naší armády, kteří zde byli dislokováni, zejména praporčické funkce. Sloužili k předávání vybavení a např. potravin sovětské posádce – přijel pekař, předal vozidlo příslušníku tohoto odřadu a ten s ním vjel do „ruského“ sektoru – samozřejmě pouze do části kasáren a na ní navazujích paneláků pro ubytování rodinných příslušníků. Tento odřad sestával ze zvlášť prověřených osob, někteří pamětníci z řad našeho personálu ještě žijí v okolních obcích. Zmiňovaný objekt byl samozřejmě hned mezi prvními po odsunu SA detailně prohlídnut příslušníky armády USA. V okolí areálu se vyskytuje řada různých míst, na nichž jsou stále udržovány značky – vrypy do stromů apod., mají sloužit k nutné identifikaci dalších skrytých vlezů. Tato záležitost byla řešena v minulosti naší zpravodeajskou službou nicméně nepodařilo se zjistit, kdo udržuje tato znamení ve stavu identifikace.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Podívejte se také na: