Akce S

Card image cap

Akce S

00Pramen svobody, Bublalka, U Panny Lídy, Žabí, Drmotova, Knížecí, Mariin pramen, připomínají Vám ty názvy něco? Víte, nevíte? Nejen brdoznalci možná budou tušit, ano jedná se o názvy těch nejznámějších studánek, které se nachází ve Středních Brdech. Kromě již několika málo zmiňovaných však existuje v brdských lesích velké množství dalších méně známých, či dočista opomenutých studánek, na které zde můžete narazit. Při snaze o jejich sečtení jsme nakonec došli k číslu 70, ale přiznávám, že jsme zcela určitě nazaznamenali úplně všechny.

Některé studánky mají nové zastřešení, jsou vyčištěné a je o ně očividně dobře a pravidelně pečováno. Jsou ale i takové a těch je myslím většina, které po dlouhá léta a tak nějak v tichosti a v zapomnění chátrají, zarůstají měchem a kapradím. Je to určitě  škoda, vždyť každé takové místo s pramenem čisté vody, které je upravené, neplní zdaleka jen funkci praktickou, ale má zároveň i funkci estetickou. Zastavit se, posedět, pozorovat pramínek vody deroucí se na povrch, zaposlouchat se do zvuků lesa a zurčícího pramene, to je přece skvělý relax!

02I v nedalekém okolí našeho kempu se nachází několik neudržovaných, rozpadlých studánek a tak nás při jednom večerním sezení u ohně napadlo, že by jsme mohli jejich stav trochu vylepšit. Počátkem loňského roku jsme si vytipovali 4 studánky, které by si opravu zasloužily a v průběhu roku 2013 jsme pak začali z rekonstrukcí prvních dvou. Nejdříve se muselo odstranit staré a ztrouchnivělé zakrytí, pak přišlo na řadu čištění samotného prameniště, což bylo asi nejhorší, následovalo pročištění koryta s odtokem v délce několika metrů a jako poslední přišlo na řadu nové zastřešení.03 Během letošního roku by jsme rádi dokončili opravy i těch zbývajících dvou, jen tam budeme mít trochu problém s dopravou materiálu, obě studánky totiž leží na hůře dostupných místech sad . Až takový problém to snad ale nebude a možná nás tato komplikace inspiruje k vymyšlení názvu pro jednu z nich - ona je totiž doposud bezejmenná razz .

Komentáře


Lezec dne 30.03.

O. K. v průběhu roku se určitě ozvem i s fotodokumentací :-). A mimochodem, už jsme se dozvěděli jméno té bezejmenné studánky. Jak nám prozradil náš kamarád a brdský tramp Kutloch, jmenuje se prý Hladová.


Honza Koukl dne 29.03.

Drzime palce pri obnove studanek a pokud nam poslete aktualni fotky ci nove zaznamy do registru, vse pridame. Hezky den - Honza Koukl - Mladi ochranci prirody


hans dne 27.03.

aktuálně na :
www.estudanky.eu


Lezec dne 25.03.

Ahoj Pavle. Ano vím, i na estudánky.eu je od stejného autora poměrně podrobný seznam brdských studánek aktualizovaný tuším naposled v roce 2011, ale jak říkám, ne všechny jsou tam zanesené.


Pavel dne 23.03.

Ahoj Láďo, možná nosím dříví do lesa ale na adrese http://www.brdy.org/content/view/130/65/ jsou zanešené polohy studánek, které zmapoval Standa Čechura. Kdysi jsem ho kontaktoval protože jsem měl v GPS také studánky či prameny, které on v mapě neměl. Také jsme se domlouvali že mu pomohu nějaké staré a chátrající studánky dát do pořádku. Ale pak se u něj něco stalo zlého, napsal mi smutný email a od té doby už od něj nemám žádné zprávy.


dzardaL dne 23.03.

Ahoj, kdyby jste chteli s necim pichnout, s klukama by jsme vam sly pomoc. alespon by jsme poznali nová místa a fajn lidi...at se práce daří, kdyžtak email


Lezec dne 22.03.

Každá ruka dobrá, dík za nabídku.Domluvíme se a dáme vědět. Zdraví L.


Legi74 dne 21.03.

Dobrá práce :-), kluci já jsem kousek od Rokycan a klidně bych Vám rád s opravou pomohl a přidal se. Až budete znát termín další "servisní" výpravy, stačí napsat. Myslím si že na svých zádech nějakej ten matroš ještě určitě odnesu a přiložím ruku k dílu ;-)
Zdraví Marťas


Fydor dne 21.03.

Super práce.
Už se těším až se vrátím do Čech a pojedu se na všechny ty nově opravené studánky podivat na kole :)
Díky :)


Vyhledávání
O webu
Jsme parta lidí, kteří mají rádi přírodu a kteří mají především rádi Brdy. Proto převážnou část našeho volného času trávíme touláním se po tomhle krásném kousku naší krajiny. Využít každou volnou chvilku a ponořit se do nádherné a zatím ještě poměrně zachovalé přírody, prodírat se houštinami podél potoků, objevovat zastrčená místa, spát v boudě, v seníku, v nějaké ruině po vojácích nebo jen tak pod stromem, je naší touhou, touhou která nikdy neutichá.
Více o vzniku webu Brding.up4.cz P1130820
Facebook