Betlémské světlo na Baštíně

Card image cap

Betlémské světlo na Baštíně

Tak se nám o tomto víkendu konečně povedl první pravý zimní vandr a že si na něj budem muset počkat až do půlky prosince, to jsme opravdu nečekali.

Počasí bylo ideální - na zemi leželo 5 - 15 cm čerstvého sněhu (podle místa), v sobotu navíc lehce sněžilo, polojasno a teploty v noci -4°C a přes den okolo 0, jen mrazivý vítr na Praze nám tu pohodu trochu kazil. O tom bych se ale rozepisovat nechtěl, protože to byly víceméně dva normální dny prochozené v Brdech. O čem bych se ale zmínit chtěl, byla nedělní akce " Betlémské světlo na Baštíně ", které jsme se zúčastnili.

Jednalo se o průkopnický počin a založení tradice předávání betlémského světla u nás v Brdech. Pořadatelé zvolili velice kouzelné a historicky zajímavé místo a to ruiny starého kostela sv. Jana Křtitele v místě bývalého benediktínského kláštera na Teslínech -  Baštíně.

Začátek byl v 15 hodin a přestože se odpoledne trochu ochladilo, těsně před patnáctou hodinou se začali na místě scházet první zájemci o betlémské světlo. Setkání se nakonec účastnilo na 30 lidí a všichni si po krátkém úvodu vyslechli pověst o vzniku předávání betlémského světla a následně i velice zajímavé vyprávění Pavla Wünsche o historii místa zvaného Baštína. Pak následoval samotný akt předávání světla a pozvolný návrat zpět na Míšov.

Během cesty dalo dost práce hořící svíčky v lucerničkách či lampách ochránit, protože sílící mrazivý vítr měl neustálou snahu plamínek uhasit. Někomu se podařilo, někomu ne :-(. I tak to bylo velice milé a poučné  zastavení v krásném koutě zasněžené brdské přírody a odreagování se od předvánočního šílenství. Snad nejvýstižněji bych atmosféru tohoto setkání popsal slovy z písničky Vaška Neckáře : " Stojím v prázdném kostele, hvězdy nade mnou, z kříže zbyl jenom stín, ale přesto slyším: Aleluuuja..."

Komentáře


lezec dne 05.05.

Nejen ta akce,ale hlavně to místo má úžasné kouzlo.Krásnej kout Brd,kudy kráčela historie.


Václav dne 04.05.

Ahoj. už jsem to napsal do komentáře na web Brdské lesy vojenské, kde se o této akci píše. v zimě se do Brd nedostanu, tak jsem na klášter v Baštině dorazil alespoň o letošní velikonoční neděli a tak si tam na vás neznámí přátelé, které znám pouze z webů, vzpomněl. Ta akce má svého ducha. Zdravím ze sv. Čech


lezec dne 27.12.

Ahoj,zrovna jsme to řešili s Hanzem.Kdyby něco tak kontakt ti pošlu,díky.


Vlčááák dne 26.12.

Ahoj. Naše fotky z Baštína jsou ke stažení na :

http://www.uschovna.cz/zasilka/G4D8WTXYGRS666F6-ECM

Bohužel nemám na nikoho z Vás maila, abych to přeposlal. Zdraví Vlčááák


Vyhledávání
O webu
Jsme parta lidí, kteří mají rádi přírodu a kteří mají především rádi Brdy. Proto převážnou část našeho volného času trávíme touláním se po tomhle krásném kousku naší krajiny. Využít každou volnou chvilku a ponořit se do nádherné a zatím ještě poměrně zachovalé přírody, prodírat se houštinami podél potoků, objevovat zastrčená místa, spát v boudě, v seníku, v nějaké ruině po vojácích nebo jen tak pod stromem, je naší touhou, touhou která nikdy neutichá.
Více o vzniku webu Brding.up4.cz P1130820
Facebook