Čáp je ptákem roku 2014

Card image cap

Čáp je ptákem roku 2014

MirosovKaždoročně vyhlašuje Česká společnost ornitologická ptáka roku. Pro rok 2014 se jím stal čáp a to oba jeho druhy. V případě čápa bílého se jedná již o druhý titul a v případě jeho poněkud méně známého a trochu tajemného druha - čápa černého - o první. Tento pták je všeobecně vnímán jako symbol počínajícího nového života a nastupujícího jara a proto se u široké veřejnosti těší velké oblibě. Není se tedy čemu divit, že přesně po dvaceti letech byl takto " oceněn " již podruhé.A jak jsou na tom čápi letos v Brdech a v jejich nejbližším okolí? V posledních letech se musí tito opeřenci vypořádávat ( a to nejen v Brdech ) s nemalými nástrahami, které jim ať už člověk nebo příroda připravují. Jako největší problémem se jeví nepříznivé počasí v době hnízdění, kdy dlouhodobě studené a deštivé počasí zapříčiní úhyn většiny mláďat na hnízdě. Nelehký úkol pak čeká i na ty, kteří přežijí a na podzim odlétnou do svých zimovišť. Měnící se klimatické podmínky v afrických oázách jižně od Sahary, které jsou pro migrující ptáky životně důležité a kde vznikají problémy s dlouhotrvajícím suchem, způsobují i tady jejich hromadné vymírání. Oba tyto jevy mají bohužel katastrofální vliv na populaci čápa bílého i čápa černého. A jestliže u nás hynou ptáci po kusech nebo po desítkách, to v Africe už se ztráty počítají na stovky či tisíce.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na naše známé hnízdo z článku " Příběh o čísle 6408 " se ani letos čáp černý nevrátil a hnízdo tak zůstává bohužel už druhý rok neobsazené. Čáp černý je však občas vídán na jedné loučce nedaleko Strašic a tak je možné, že nějaký pár zahnízdil na jiném místě v Brdech. Druhou možností je, že sem pták zalétává až ze Zbirožska, kde jsou letos obsazena minimálně tři hnízda čápa černého. Další jedinec byl několikrát spatřen v korytě Padrťského potoka poblíž Rokycan, v tomto případě se jedná s největší pravděpodobností o čápa hnízdícího na nedalekém kopci, toto hnízdo zatím bývá v posledních letech obsazováno pravidelně.

O něco radostněji se jeví situace u čápa bílého. Všechna známá hnízda na JZ straně Brd jsou letos obsazena a hnízdícím párům se podařilo vysedět mláďata. Na hnízdě ve Spáleném Poříčí jsou 4, v Rožmitále pod Třemšínem jsou 3 mláďata, v Mirošově rovněž 3, v Klabavě 2 a v Oseku dokonce 5 mláďat. Všechny letošní přírůstky byly během měsíce června pracovníky plzeňské Záchranné stanice živočichů postupně zkontrolovány a následně i okroužkovány. Až na jednoho jedince z oseckého hnízda byla všechna mláďata zdravá a v pořádku.

I když se čáp bílý těší mezi lidmi velké oblibě, nejedná se, jak by se mohlo na první pohled zdát, v žádném případě vždy o ptáka mírumilovného. Mezi jedinci totiž panuje nelítostný konkurenční boj o volná hnízda a dokonce jsou známé i případy, kdy si čápi navzájem vyhazují vajíčka nebo mláďata z již obsazených hnízd.

Například v květnu roku 2012 museli hasiči společně se záchranáři v Příchovicích na Plzeňsku vyřešit následky drsné bitky dvou čápů. Pár, který již hnízdil na zdejším komíně, totiž napadl cizí čáp. Samci se do sebe nelítostně pustili a ten domácí utržil vážná zranění, která mu pak již nedovolila vzlétnout. Na komíně tak zůstala jen čápice, která se sama nemohla dál starat o mladé. Záchranáři proto museli z hnízda odebrat vejce a přemístit je do umělé líhně. Čtyřtýdenní mláďata pak byla úspěšně umístěna do náhradních hnízd.

PlzenVyjímkou nejsou ani vyhozená vejce z hnízd. Jeden takový případ byl zaznamenán rovněž v květnu roku 2012 na Tachovsku. Pod hnízdem, které bylo ve výšce 13,5 metrů, se našlo na zemi vejce. Mohlo se z hnízda dostat nešťastnou náhodou nebo neopatrností jednoho z rodičů, ale zrovna tak mohlo vypadnout při souboji dvou cizích čápů o hnízdo. Ať tak či tak, zázrakem bylo, že zůstalo nepoškozené a co víc, jak se zanedlouho zjistilo, bylo dokonce oplodněné. Vejce tedy bylo umístěno do umělé líhně, kde se z něho za dva týdny vylíhlo neskutečně čilé mládě čápa černého. To bylo za další dva týdny převezeno do Záchranné stanice živočichů v Plzni a začalo se s hledáním vhodných adoptivních rodičů. Jako nejvhodnější byl nakonec vybrán pár nedaleko Chrančovic na Úněšovsku, který v té době již pečoval o svá dvě stejně stará mláďata. Samotná adopce se uskutečnila 12. června, proběhla v naprostém pořádku a malému čápovi se dařilo velmi dobře. Poslední zpráva o tomto čapím odchovanci přišla zhruba o tři měsíce později v září roku 2012, kdy byl ve skupince dalších 9 čápů spatřen nedaleko Českých Budějovic, tedy 130 kilometrů od svého domova. Tady jeho stopa prozatím končí. Zda - li přežil těžkou a dalekou cestu do svého zimoviště zatím není známo.

A na závěr jedna prosba. Pokud by jste zahlédli při své procházce přírodou nějakého čápa, ať už na hnízdě, na zemi nebo při přeletu, zaznamenejte to prosím zde: . Letos totiž probíhá již 7. mezinárodní sčítání čápů bílých a 3. celostátní sčítání čápů černých. Můžete se tak zapojit i Vy. Děkuji.

info: Záchranná stanice živočichů Plzeň

foto: č.1 - hnízdo čápa bílého v Mirošově ( ZSŽ Plzeň 2014 )

foto: č.2 - kroužkování mláďat čápa černého u Rokycan ( Ing. Václav Říš AOPK ČR 2013 )


Komentáře


Vyhledávání
O webu
Jsme parta lidí, kteří mají rádi přírodu a kteří mají především rádi Brdy. Proto převážnou část našeho volného času trávíme touláním se po tomhle krásném kousku naší krajiny. Využít každou volnou chvilku a ponořit se do nádherné a zatím ještě poměrně zachovalé přírody, prodírat se houštinami podél potoků, objevovat zastrčená místa, spát v boudě, v seníku, v nějaké ruině po vojácích nebo jen tak pod stromem, je naší touhou, touhou která nikdy neutichá.
Více o vzniku webu Brding.up4.cz P1130820
Facebook