Cesta do proměnliva - Jarda " Kutloch " Šlejmar

Card image cap

Cesta do proměnliva - Jarda " Kutloch " Šlejmar

sbirkaDovoluji si pozvat všechny milovníky trampské poezie (ale pochopitelně nejen je) do strašického Muzea Středních Brd, kde se tuto neděli 9. listopadu 2014 v 15. 30 hod. uskuteční slavnostní křest  knížky CESTA DO PROMĚNLIVA rokycanského rodáka, brdského trampa a kamaráda Jardy Kutlocha Šlejmara.

Knížka vychází v edici Trapsavecké miniatury jako svazek č. 35., vydává ji trapsavecká literární soutěž Trapsavec a jak stojí v tiráži knížky, posláním této edice je mapovat trapsaveskou scénu a vydávat psavcům jejich autorské sborníky. A že Jarda Kutloch Šlejmar ve svém psaní " umí ", o tom svědčí celkem 7 různých ocenění v této literární soutěži a to včetně ocenění nejcennějšího - Zlatého Trapsavce za rok 1984.

Zde je malá ukázka z právě vycházející sbírky, o které autor prohlásil, že je zásadně ovlivněna trampingem a přírodou:

Inscenace pro trampa 

Na scéně pod oblaky

dávají prima kus

Dálku, barvy, nostalgii

prostě můj vkus

Chválím kulisáky

mají fantazii

Chvilka strpení

třetí zvonění

zvedá se opona

z šedivých mraků

přiletěl podzim

na křídlech ptáků.

Jaroslav Šlejmar - Kutloch se narodil v roce 1955 v Rokycanech. Dětství a mládí však prožil v brdských Strašicích, kam se vytrvale a rád vrací. Na konci šedesátých let zde prošel skautským oddílem. Na stezky pod modrou oblohou ho přivedli jeho tehdejší oddíl. vedoucí - lesník Josef Šefl a manželé Věra a Vlastimil Šmolíkovi. Trampuje od začátku sedmdesátých let a v této době přišel i do blízkého kontaktu s kamarády z Brdské Smečky, kteří zásadně ovlivnili jeho vnímání trampingu. Je členem brdských osad T.O. Fort Scout a T.O. Vlčí Skála.

Od středoškolských let se pokouší psát poezii. Nejprve publikoval v Táborovém ohni Mladého světa, později v legendárním Houlově Dýmu a dalších samizdatech. Účastnil se mnoha literárních soutěží, především Trapsavce, kde získal několik dílčích ocenění, ale i hlavní cenu - Zlatého Trapsavce za rok 1984.

V osmdesátých a devadesátých letech mu vyšly v různých nakladatelstvích tři sbírky veršů s převážně civilní tématikou. Sbírka CESTA DO PROMĚNLIVA je jeho první monotématicky zaměřená na tramping. Knihu svými ilustracemi z výtvarných studií na plzeňském Zámečku doplnil jeho syn Petr Šlejmar.

Tak všem, kteří se v neděli zúčastní autorského čtení a slavnostního křtu knížky, přeji krásné a poetické odpoledne  wink.

(info o autorovi: vydavatel)

 

 

Komentáře


Vyhledávání
O webu
Jsme parta lidí, kteří mají rádi přírodu a kteří mají především rádi Brdy. Proto převážnou část našeho volného času trávíme touláním se po tomhle krásném kousku naší krajiny. Využít každou volnou chvilku a ponořit se do nádherné a zatím ještě poměrně zachovalé přírody, prodírat se houštinami podél potoků, objevovat zastrčená místa, spát v boudě, v seníku, v nějaké ruině po vojácích nebo jen tak pod stromem, je naší touhou, touhou která nikdy neutichá.
Více o vzniku webu Brding.up4.cz P1130820
Facebook