Ejpovické podzemí II.- sklad trhavin

Card image cap

Ejpovické podzemí II.- sklad trhavin

Tak se konečně dostávám k tomu, abych dokončil naší lednovou výpravu za poznáním ejpovického podzemí. V prvním článku (23.1.2012) byla popsána návštěva odvodňovacích tunelů a dnes se tedy budu věnovat bývalému skladu trhavin. Ten se nachází nedaleko od zatopeného ejpovického velkolomu a je zajímavé, že ač jsme se v těchto místech pohybovali už mnohokrát, o jeho existenci jsme neměli ani potuchy.Nikdy mě totiž nenapadlo, že v těchto rekultivovaných a dnes již jiným účelům sloužících místech by se mohlo zachovat něco takového. No ale zachovalo se a tak hurá do nitra země.Nenápadný vchod k našemu překvapení není vůbec zabezpečen a jeho "překonání" bylo tedy velice snadné. První věc, která nás hned na začátku zaujme asi nejvíc, je perfektní stav ostění hlavní chodby. Druhá pak, vysoká vlhkost i teplota uvnitř.Chodba je 2x zalomená vždy s protilehlými bezpečnostními výklenky (pro tlumení tlakové vlny při případném výbuchu) a měří přibližně 25O metrů. Po celé její délce jsou v zemi zachovalé kolejničky úzkorozchodné manipulační dráhy i s výhybkami a pod stropem je zavěšen tubus vzduchotechniky.Vše ve velice dobrém stavu. Jen v místě manipulačního skladu (vyznačeno na plánku) je část vzduchotechniky zřícena jak v hlavní chodbě, tak i v prostoru samotného skladu. Navíc se zde propadla i část stropu. Důvod destrukce zrovna v tomto jediném místě je zvláštní.Na nějakou explozi to ale navypadá, spíš bych se přikláněl k prosaku svrchních vod, ale proč zrovna v tomto jediném místě? Za prostorem poničeného skladu už je vše opět perfektně zachovalé a tak postupujem bez problémů dál. Míjíme soustavu 11 skladovacích kobek a pomalu se dostáváme až na úplný konec hlavní chodby.V této zadní části se vysoká vlhkost sráží na stěnách vzduchotechniky a vytváří tak krásné barevné "korálky", vypadá to velice působivě. Dostali jsme se až na samotný konec celého chodbového systému tohoto muničního skladu a dál už není co prohlížet, vracíme se tedy pomalu zpět.Při návratu ještě důkladněji nahlížíme do samotných skladovacích prostor, ale nic zajímavého se zde již nalézt nedá. Jen nás znovu udivuje perfektní stav celého podzemí. Kromě vytrhané elektroinstalace a rozbitého osvětlení vše ostatní vypadá, jako by sloužilo svému účelu ještě v nedávné době.Končíme prohlídku tohoto zajímavého podzemního díla a po hodině vylézáme zpět na denní světlo. Hanz i já jsme byli prohlídkou mile překvapeni :-).

Komentáře


m.k dne 07.05.

a je mozno napsat souradnice kde se vchod nachazi


Ládín dne 02.01.

Ahoj.Vchod do ejpovického podzemí je už bohužel nějakou dobu zabezpečen a nelze se tam tedy dostat.


Patrik dne 30.12.

Ahoj super rád bych se tam vydal.Dal by si mi prosím GPS nebo foto vstupu?Děkuji


kyzis dne 02.02.

:( nechci vám krást naděje, avšak vchod do skladu je zapečetěný. Aspoň tedy 31.1 byl, a nevypadá to že by se to mělo nějak změnít. Celý vchod je zabezpečený dřevěným, a zdá se že i dost pevným deklem. je tam jen malé okýnko na větrání.


starfox dne 31.01.

Ahoj:) a děkuji za pěkné reporty, palec vzhůru;) Bylo by možné mi prosím také poslat souřadnice? Ke "Skladu trhavin" a dolu "Sv.Viti", děkuju moc a máte můj respekt.... 3rd@centrum.cz


katschaba dne 29.01.

Ahoj, mohl bych taky poprosit o ty gps souradnice? Katschaba (at) gmail.com Diky!


Lezec dne 24.01.

Pošli mi e-mail, dám ti GPS.


kyzis dne 23.01.

Zdravím :) mám podobný problém jako Kabanos. Můžu poprosit o GPS místa vstupu do skladu? nebo cokoliv co by nám pomohlo ho najít. Dík :)


Lezec dne 17.10.

Ahoj,pošli mi mail.L.


Kabanos dne 16.10.

Ahoj,
nemohl by sem někdo dát GPS pozici vstupu nebo aspoň foto jak vstup vypadá. Jsme to nedávno hledali a nenašli :( díky


Lezec dne 24.05.

Ahoj.V současné době bych návštěvu podzemního skladu rozhodně nedoporučoval.Vchod se nachází na golfovém hřišti,kde již probíhá sezóna.Vhodnější bude počkat na zimu,až bude v areálu klid.L.


atom dne 23.05.

ahoj,

v ejpovicích jsem prožil nějakých 18 let a jako malí kluci jsme prolezli nedaleké kopce, lesy a potučky nesčetněkrát o ejpovických tunelech nemluvě. Ale o skladu trhavin slyším poprvé. Bylo by možné uveřejnit, kde se nalézá ?


Vyhledávání
O webu
Jsme parta lidí, kteří mají rádi přírodu a kteří mají především rádi Brdy. Proto převážnou část našeho volného času trávíme touláním se po tomhle krásném kousku naší krajiny. Využít každou volnou chvilku a ponořit se do nádherné a zatím ještě poměrně zachovalé přírody, prodírat se houštinami podél potoků, objevovat zastrčená místa, spát v boudě, v seníku, v nějaké ruině po vojácích nebo jen tak pod stromem, je naší touhou, touhou která nikdy neutichá.
Více o vzniku webu Brding.up4.cz P1130820
Facebook