Historický průvodce po Brdech I.- úvod

Card image cap

Historický průvodce po Brdech I.- úvod

Naskytla se nám ojedinělá příležitost nahlédnout do poměrně vzácné publikace, která vyšla pod názvem: "KAFKŮV ILLUSTROVANÝ PRŮVODCE PO KRÁLOVSTVÍ ČESKÉM".


Jedná se o díl BRDA a PODBRDÍ a jak stojí v záhlaví, průvodce napsal Josef Kafka - adjunkt musea král.Českého s přispěním Odboru klubu Českých turistů v Berouně, Hořovicích, Plzni, Příbrami a Rokycanech a byl vydán nákladem a tiskem Dra Ed.Grégra a syna v Praze roku 1910. Jedná se pravděpodobně o prvního turistického průvodce zahrnujícího i oblast dnešních Středních Brd (VÚ Jince). Je psán pro nás už téměř zapomenutou, ale zajímavou češtinou a jsou zde popisována známá místa i tehdejší první turistické trasy z úplně jiného pohledu, než jak je známe dnes. Nechybí samozřejmě mapy, plánky, staré kresby a pohlednice, ani důležité rady pro začínající turisty, týkající se vybavení, oblečení či způsobu chování se při výletech. Součástí je seznam turistických nocleháren, penzionů, prvních hotelů, železničních i poštovních spojení včetně ceníku. V dalším příspěvku budou podrobně popsány-" Pokyny cestovní".

Komentáře


Vyhledávání
O webu
Jsme parta lidí, kteří mají rádi přírodu a kteří mají především rádi Brdy. Proto převážnou část našeho volného času trávíme touláním se po tomhle krásném kousku naší krajiny. Využít každou volnou chvilku a ponořit se do nádherné a zatím ještě poměrně zachovalé přírody, prodírat se houštinami podél potoků, objevovat zastrčená místa, spát v boudě, v seníku, v nějaké ruině po vojácích nebo jen tak pod stromem, je naší touhou, touhou která nikdy neutichá.
Více o vzniku webu Brding.up4.cz P1130820
Facebook