Kaolínový důl Nevřeň

Card image cap

Kaolínový důl Nevřeň

V roce 2009 nás postihla  podzemní horečka a tak jsme během tohoto roku uskutečnili 4 akce do českého podzemí. V pořadí druhá výprava byla do opuštěného kaolínového dolu u Nevřeně kousek za Plzní.Důl byl v provozu v letech 1870 - 1897 a těžilo se v něm výhradně ručně. V letních měsících se pracovalo na povrchu, po ostatní čas v podzemí.

Toto důlní dílo představuje unikátní technickou památku s rozsáhlými podzemními prostorami.

Do současnosti se zachovalo asi 300 m chodeb a komor v pravidelných tvarech.

Propojovací chodby jsou vysoké přibližně 2 m, ale těžební místnosti dosahují výšky až 18 m a představují jakési ohromné podzemní sály.

V nich můžete narazit na velké množství výtvorů lidové tvořivosti od návštěvníků, kteří sem již zavítali před váma.

Pohyb v podzemí je celkem bezpečný, přehledný a  je zde sucho. Jediný problém by snad mohl představovat vstup do dolu. Jedná se o asi 6m dlouhý průlez betonovou rourou o průmeru cca 1 m. Vstup a výstup bez lana je nemožný !!!

p.s.-v současné době (2011) je přístupová roura opatřena betonovou šachtou a zámkem, ale ten prý pokaždé někdo odstraní.

Komentáře


Vlc dne 05.12.

ahoj, a je to přístupné, nebo zamčené prosím? Na stránkách Nevřeňského Kaolin centra je, že důl je pro "veřejnost" nepřístupný.


Ota dne 20.07.

U vstupu do dolu je od července 2017 budován vstupní portál. Šachta s trubkou byly odtěženy a zával byl probagrován.


Jaroslav dne 29.05.

Úžasné, byl jsem tam s dětmi a přítelkyní už několikrát a vždy to byl velký zážitek. Bez lana bych se tam asi ovšem neodvážil. Na stránkách ČRo

http://www.rozhlas.cz/plzen/zpravodajstvi/_zprava/unikatni-kaolinovy-dul-v-nevreni-se-uz-brzy-otevre-lidem--1590149

jsem se dozvěděl, že chtějí důl otevřít brzy veřejnosti, ale to ztratí své neopakovatelně tejemné kouzlo.


Filip dne 26.04.

O vikendu jsme take podnikli vstup do dolu...bylo to bez problemove...i vystup na horu...da se bez lana a tahnul jsem na noze i privazany batoh zvladnou to i mene zdatni jedinci... krasny zazitek


Dandy Brno dne 16.01.

Díky za odpověď "Hope", jsme z Brna a děláme speleologii..naše základna je v Moravském krasu a určitě tam nic nedoneseme, co nemáme. Každý by si měl uvědomit, že takové prostředí se musí zachovat :-). Byli jsme i Hosín Orty (ČB), určitě doporučuji Hostěradice, kde jsou pískovcové labyrinty a zase pro změnu břidlicové doly v okolí Budišova a Vítkova, každé je jiné... ještě jednou díky za odpověď a určitě se tam do měsíce vypravíme.


Hope dne 15.01.

Přístup ok, dá se bez lana, ale méně zdatným jištění lanem doporučuji... Úžasné prostředí, jen bych rád poprosil, aby každý návštěvník odnesl něco z odpadků (vypálené kalíšky svíček, plechovky...) a ne naopak:)


Dandy Brno dne 03.01.

Ahoj, všechny zdravím,
chtěl jsem se zeptat, jestli náhodou někdo nevíte aktuální stav Nevřeň...přístup (cca prosinec 2015, ale i leden 2016 :-)), někde jsem četl, že bylo vše zabezpečeno.
Díky za info


Michal Plzeň dne 28.06.

Ahojte, dnes jsme tam byli, je tam trochu horší přístup, protože udělali malou cca 2 metry šachtu kolmo dolů k trubce. Ale dostat se tam dalo ;-) Opravdu je třeba vzít si oblečení, který se může zamazat :D a ideálně něco na převlečení... ale zážitek super ;-)


Vlcoun dne 10.06.

ahoj, prosím neznáte někdo aktuální stav přístupu?
Díky


Jaroslav Ociepka dne 13.04.

Dnes jsme navštívili tento důl a jde to pěkně bez lana, hodně štěstí při návštěvě tohoto dolu. Je bezpečný a velmi krásný, jen ho proboha neničte...


Vyhledávání
O webu
Jsme parta lidí, kteří mají rádi přírodu a kteří mají především rádi Brdy. Proto převážnou část našeho volného času trávíme touláním se po tomhle krásném kousku naší krajiny. Využít každou volnou chvilku a ponořit se do nádherné a zatím ještě poměrně zachovalé přírody, prodírat se houštinami podél potoků, objevovat zastrčená místa, spát v boudě, v seníku, v nějaké ruině po vojácích nebo jen tak pod stromem, je naší touhou, touhou která nikdy neutichá.
Více o vzniku webu Brding.up4.cz P1130820
Facebook