Příběh posledních brdských medvědů I.- trochu historie

Card image cap

Příběh posledních brdských medvědů I.- trochu historie

Výskyt medvěda hnědého nebyl na našem území v dávné minulosti ničím vyjímečným. Žil prakticky na celém území Čech do té doby, než ho člověk vyhnal do horských oblastí, na samotné hranice a nakonec ho v průběhu 18. a 19. století vyhubil úplně.Poslední (písemně doložený) zastřelený medvěd má i svůj pamětní kámen a to na Šumavě na Jeleních vrchách, kam byl 14.11.1856 zahnán a poté zastřelen. Ještě v letech 1864 - 1892 byla zaznamenána další ojedinělá pozorování několika jedinců v šumavských hvozdech, ale bohužel už  bez písemných záznamů.

Mimo Šumavu byl však medvěd vyhuben již daleko dříve. Například na Křivoklátsku byl poslední kus uloven 21.8.1692 a v Brdech dokonce už v roce 1660. Novodobé sledování medvěda hnědého na území Čech, Moravy a Slezska započalo po roce 1945. První jedinci byli spatřeni v Javorníkách u Velkých Karlovic (1946), později na úpatí Bílých Karpat ve Velké nad Veličkou (1963) a od roku 1972 se jejich výskyt stal pravidelností a to převážně na území Beskyd. Odtud následně migrují do blízkých, ale i do poměrně vzdálených oblastí. Raritou pak je spatřený medvěd na Náchodsku ( květen 1994), v Moravském krasu ( červenec 2002) a poblíž Orlové na Ostravsku (červen 2007). A Střední Brdy? Ani ty překvapivě nezůstávají pozadu! V lesích brdských bylo možno při troše štěstí spatřit dvě medvědí mláďata naposled v létě roku 2003. Během několika srpnových dní byl zaznamenán jejich pohyb napříč celými Brdy, konkrétně v místech jako je Roželov- Třemšín- Míšov- Padrtě- Praha- Kočka- Tři Trubky- Jordán- Tok a Plešivec.

V polovině dubna téhož roku, tedy 4 měsíce před tím, než medvíďata "vtrhla" do Brd, jsme je s Lukášem potkali i my. Setkání to bylo nečekané, úžasné a do dnešní doby na něj velice často a rád vzpomínám. No řekněte sami, kolikrát za život se Vám povede, aby jste potkali v lese volně pobíhajícího medvěda a kousek od domova :-). Přesně před 10 lety (4.1.2003) se začal psát životní příběh těchto dvou chlupáčů, příběh, který určitě stojí za připomenutí...

Příště: Eliška a Honzík

Komentáře


Standa dne 20.01.

To je teda argument... Medvědů v Brdech se opravdu bát nemusíš, protože tam nejsou... Ale jestli se jich i přesto bojíš, tak tam radši nechoď, aspoň tam bude míň lidí...


Jirka dne 19.01.

No hlavně, že ty jsi odborník. Kdyby na tebe houknul z křoví, tak se po....., Stanislave.


brdská krysa dne 15.01.

Á, tak to musel být jedině Vojta a Kuba (bez Matěje), jak o nich pan Chalupa natočil večerníček...
Ale z diskuse už pomalu začínám věřit tomu, že fakt po Brdech běhají medvědi .-).
http://www.youtube.com/watch?v=uyNZfrkTH-Q


lezec dne 15.01.

Maminka tam nebyla,jen jejich adoptivní "otec",ale o tom až příště :-).


Standa dne 14.01.

Ty toho o medvědech asi moc nevíš... Oni opravdu nečíhají v lese, aby žrali turisty...


Jirka dne 13.01.

Doufám, že v současnosti už tam nejsou. Jezdím do těch míst na kole a představa setkání s nima se mi teda vůbec nelíbí.


brdský krysa dne 10.01.

A co na to maminka těch chlupáčů, neprohnala vás :-) ?


Rudi dne 09.01.

To snad ani neni možný, vypádá to až neuvěřitelně! musel být super zážitek..


Vyhledávání
O webu
Jsme parta lidí, kteří mají rádi přírodu a kteří mají především rádi Brdy. Proto převážnou část našeho volného času trávíme touláním se po tomhle krásném kousku naší krajiny. Využít každou volnou chvilku a ponořit se do nádherné a zatím ještě poměrně zachovalé přírody, prodírat se houštinami podél potoků, objevovat zastrčená místa, spát v boudě, v seníku, v nějaké ruině po vojácích nebo jen tak pod stromem, je naší touhou, touhou která nikdy neutichá.
Více o vzniku webu Brding.up4.cz P1130820
Facebook