"Stará kasárna" v Dobřívě - pověsti

Card image cap

"Stará kasárna" v Dobřívě - pověsti

Nenápadná budova, která stojí v těsném sousedství Padrťského potoka v Dobřívě, zažila ve své historii nejednu dramatickou událost.

DSCF1214Jeden z tragických příběhů se odehrál v období třicetileté války, konkrétně roku 1636, kdy i strašický kraj byl sužován drancujícími vojsky a dobrodruhy všeho druhu. V nedalekém Zbiroze sídlil na tamním zámku hejtman jménem Linhart Korka z Korkyně a tento hejtman měl vleklé spory s matyášem Zenettim de Deiu. Tento oblíbenec Albrechta z Valdštejna nejen že neustále  kradl na královském majetku, ale svojí nenasytnost se nestyděl dávat okázale najevo. Vleklý spor mezi těmito dvěma muži vyvrcholil snahou Zenettiho získat bývalé dobřívské hutě, které v době třicetileté války vyráběly velmi potřebnou munici pro vojenská děla a tudíž přinášely i značný zisk.

Zenetti si domluvil s hejtmanem schůzku v jedné z huťských budov, zvané kasárna. Zprvu se pokoušel s hejtmanem v dobrém domluvit, ten byl ale neústupný a nechtěl o prodeji hutí ani slyšet. Nepomohlo ani uplácení v podobě koňského spřežení, či stříbrem vykládaných bambitek a tak Zenetti vyvolal prudkou hádku i následný nelítostný souboj na kordy. Zenetti byl poraněn jako první, ale souboj pokračoval a hejtman byl údajně při chvilkové nepozornosti napaden zezadu a usmrcen. Cizinec ještě toho večera uprchl, ale byl zadržen nedaleko Plzně v Liticích a uvržen do vězení. Původně nad ním byl vynesen rozsudek smrti, ale pomocí jeho známých mu byl trest snížen a nakonec zcela odpuštěn. Nebyl nikým donucen zaplatit ani celé odškodné vdově po hejtmanu Korkovi a v poklidu se dožil vysokého věku.

DSCF1213

Pohnutou historii tohoto místa dnes dokresluje i zavěšená dřevěná sekyra nad jedním z vchodů. Že by poslední zdejší nájemník věděl o " krvavé " minulosti zdejšího domu?

Pověsti Středních Brd - Mgr. Tomáš Makaj, Baron 2012

Komentáře


Vyhledávání
O webu
Jsme parta lidí, kteří mají rádi přírodu a kteří mají především rádi Brdy. Proto převážnou část našeho volného času trávíme touláním se po tomhle krásném kousku naší krajiny. Využít každou volnou chvilku a ponořit se do nádherné a zatím ještě poměrně zachovalé přírody, prodírat se houštinami podél potoků, objevovat zastrčená místa, spát v boudě, v seníku, v nějaké ruině po vojácích nebo jen tak pod stromem, je naší touhou, touhou která nikdy neutichá.
Více o vzniku webu Brding.up4.cz P1130820
Facebook