Vlč - pověsti

Card image cap

Vlč - pověsti

Vlc

V okolí Dobříva je celá řada vrchů, které mají zajímavé názvy. Opodál za vrchem Převážení směrem na Strašice je vrch s tajemným názvem Vlč. Jeho jméno nám říká, že měl jistě co dočinění s vlky. No a jak známo, vlci vždy škodili pastýřům na stádech, a tak se jim lidé snažili v jejich řádění udělat přítrž. Nedaleko Vlče nechali vybudovat takzvané vlčí jámy. Ty měly na svém dně zabodnuté ostré kůly, na kterých většinou vlk zahynul. Donedávna byly po nich v lese památky v podobě polozasypaných jam, ale dnes by je jen stěží někdo našel. Říká se, že vlci v těchto končinách vydrželi až do konce 17. století, ale kdo ví...

Druhá pověst vypráví, že zde stával hrad, spíše hrádeček. Jen takový malý dřevěný s jednou věží a že sloužil jako ochranný hrádek na rožmberském panství. Jeho hlavním úkolem bylo prý střežit tajemné naleziště jakéhosi vzácného kovu. a opravdu je zde místo, kterému se říká " Na cinobru ". Cinabarit nebo také rumělka je karmínově červený až hnědočervený minerál, z kterého se získávala rtuť. Ta se dříve používala při těžbě zlatých a stříbrných rud. Dnes se používá rtuť kupříkladu v teploměrech, v bateriích atd. Vlastně pořádně nevíme, jestli se někdy na Vlči podařilo najít onen cinabarit a ani netušíme, jestli zde někdy stával opravdu nějaký ten hrádek. Ale jámy jsou tu dodnes a každý si jistě představí, co se zde asi dělo.

vlcijamy

Pověsti Středních Brd - Mgr.Tomáš Makaj, Baron 2012

Komentáře


Vyhledávání
O webu
Jsme parta lidí, kteří mají rádi přírodu a kteří mají především rádi Brdy. Proto převážnou část našeho volného času trávíme touláním se po tomhle krásném kousku naší krajiny. Využít každou volnou chvilku a ponořit se do nádherné a zatím ještě poměrně zachovalé přírody, prodírat se houštinami podél potoků, objevovat zastrčená místa, spát v boudě, v seníku, v nějaké ruině po vojácích nebo jen tak pod stromem, je naší touhou, touhou která nikdy neutichá.
Více o vzniku webu Brding.up4.cz P1130820
Facebook